Pogled iz drugog kuta

2021. je godina čitanja. Početak mjeseca hrvatske knjige obilježavamo 15. listopada, a Međunarodni dan školskih knjižnica 22. listopada.

Ove godine, Međunarodni dan školskih knjižnica i godinu čitanja u školskoj knjižnici obilježili su učenici 2.e razreda s profesorom Alojzom Buljanom koji predaje ekonomske predmete, ali se bavi i književnim radom. Rođen je 2. siječnja 1961. godine, diplomirao je na Ekonomskom fakultetu. Osim poezije i aforizama, koje objavljuje u književnim i neknjiževnim, lokalnim i regionalnim listovima te radijskim postajama u Hrvatskoj i izvan nje, bavi se i enigmatikom.

Profesor Buljan predstavio je i ponešto rekao o djelima koja je napisao. To su Anarime (1994.), Perom sna -spomenar (1995.), Od Zagreba za Beograd (2000.), Šljivin cvijet (2001.), Kombinatorika u igrama riječi (2003.), Točina (2005.), Žrtve Drugog svjetskog rata i poraća na području Novske, Jasenovca i Lipovljana (2005.), Za Ljubljano (2009.) i Prešućivanje žrtve (2011.). Za enigmatsku poeziju 1982. godine dobio je Goranovu nagradu. Zadnje djelo koje je napisao bilo je 2011. godine, a na naše pitanje hoće li ih biti još rekao je da će biti, ali u nekom budućem vremenu. Profesoru smo zahvalili na dolasku te mu uručili zahvalnicu, a on je sudionicima darovao knjigu pokojnog književnika, Novljanina Duška Lončara Blagdan čitanja. Knjigu je objavio Ogranak Matice hrvatske u Novskoj.

tekst: Ella Bilandžija, 1.e

foto: Vlatka Kovačević, 1.e