Tragovima povijesti Novske

Na području našega grada, tijekom renovacije crkve sv. Luke, otkriveni su važni arheološki nalazi. Posebno bitno za naš kraj jest pronalazak zvona na kojemu stoji natpis pisan uglatom glagoljicom. S obzirom da su ovakvi nalazi rijetki ili ih uopće nema na prostoru Slavonije i istočne Hrvatske, jasno je koliko je ovo važno otkriće.

Predavanju na temu Arheološka baština novljanskog kraja, koje je održao autor izložbe Ivan Drnić iz Arheološkog muzeja iz Zagreba, prisustvovali su i učenici naše škole sa svojim profesoricama.

Imali smo prilike pogledati i najnovije djelo koje je stiglo u Gradsku knjižnicu i čitaonicu Ante Jagar, a radi se o Misalu kneza Novaka iz 14. stoljeća, na koje su izuzetno ponosni. Mali je broj primjeraka Misala, a jedan je upravo u našemu gradu. Bogato je ukrašen, a napisao ga je sam knez Novak. Nastao je kao zavjetni dar crkvi u kojoj će biti pokopan.

Andrea Babić, prof.

fotografije: Facebook RPN-a